Dupa trecerea sarbatorilor de iarna, timp in care m-am detasat de realitate si m-am distrat cu amicii mei , netinand cont de ceea ce se intampla in jurul meu, legat de deciziile politice si neurmarind killerstirile de la orele 17, de unde aflam ce batranica a mai fost violata sau c nebuni au mai incurcat trupul omenesc cu un pui ce urma sa fie sacrificat, m-am decis sa ma pun la curent cu "noutatile". In consecinta, am rasfoit ziarele si am vizionat jurnalele TV si m-am lovit de o stire, care l-a prima vedere m-a suprins: Persoanele bugetare care beneficiaza de pensie si salariu trebuie sa aleaga intre una din acestea. Mi-a luat ceva timp pana am digerat si am facut conexiuni cu realitatea, primul gand care mi-a venit fiind profesorii de la catedre, adevarati dinozauri, ajunsi la a 20xn generatie, care sunt un obstacol pentru tinerele cadre didactice.
Din punctul meu de vedere, este o decizie, partialmente corecta, intrucat nu doar profesorii sunt cei afectati, ci si alti 'bugetari' aflati in aceasta situatie. Dupa o discutie cu profesorul de Finante Publice, care mi-a vorbit de avantajele si dezavantajele acestei ordonante guvernamentale, am realizat ca aceasta lege ar avea eficienta, daca ar fii aplicata in timp, pe o perioada determinata de 3-4 ani, caci e nevoie, de inlocuirea celor care vor alegea pensia in detrimentul salariului, riscand blocarea unor domenii, cum ar fii cel al sistemului de invatamant, unde peste 60% din profesori sunt pensionari.
Guvernul Boc a luat aceasta decizie in speranta de a reduce cheltuielile publice, insa ii reamintesc premierului ca scaderea costurilor bugetare ar putea incepoe cu reducerea privilegiilor demnitarilor.
In final, va spun ca acesta ordonanta a fost declarata neconstitutionala de catre CCR, la sesizarea Avocatului Poporului, iar la aflarea acestei vesti Emil Boc a declarat ca va gasii solutia optima ca aceasta decizie sa fie constitutionala.Astept solutia gandita de premier,profesor de drept constitutional.
1/14/2009
12/18/2008
Probabil, dar mai mult posibil, imposibil, dar de depasit...
Anul acesta tara noastra a avut parte de un nou sistem de alegere a membrilor Parlamentului, votul uninominal, o metoda de alegere publica noua si necunoscuta, mai mult sau mai putin, atat de alegatori, cat si de alesi.Din punctul meu de vedere, votul uninominal in forma actuala nu ajuta la aplicarea clara a principiului subsidiaritatii si la o mai mare responsabilizare civica a electoratului, dar si a parlamentarilor caci are multe carente, din care amintesc necunoasterea clara a colegiilor, redistribuirea inechitabila si injusta a voturilor, precum si votul alb.
Sper ca in urmatorii 4 ani , cei noi alesi sa isi indeplineasca, cel putin, 40% din promisiunile facute in timpul campaniei, iar la urmatoarele alegeri sa avem pe cine alege, in functie de activitate si proiecte de legi elaborate.
Vazand ceea ce s-a intamplat in viata politica romaneasca , cu toate rasturnarile de situatie si cu politicienii de o moralitate "impecabila", va propun sa cititi urmatoarelele fabule:
Intr-un mic cartier select
Doi parlamentari fuduli si fara intelect,
Stateau de vorba si se laudau
Cat de bine afacerile le mergeau:
-"Eu, -zice primul- sunt foarte multumit
500.000 de "parai" gratis am primit
Pentru c-am intervenit pe langa judecatorul cutare
Sa schimbe o sentinta de condamnare..."
-"Asta nu-i nimica -il intrerupse celalalt-
Eu un milion de EUROI am primit pe un contract
Ce l-am sustras de la unul si-apoi l-am falsificat
Dandu-l unui investitor putred de bogat
Ce vroia sa construiasca pe terenul acela privat
Un club cochet de striptease pentru cei din Senat.
Si-ti dai seama c-am rezolvat problema rapid
Desi proprietarul de drept al terenului protesta isteric si stupid.
Si ca sa nu mai faca atata galagie
I-am pus pe bodyguarzii mei de hac sa-i vie."
Si, laudandu-se ei asa fuduli,
(Batandu-si joc de toti acei creduli
Ce i-au votat si i-au pus la putere
Unde curge doar lapte si miere)
N-au observat ca langa ei au aparut
Zeci de romani saraci care cu furie i-au batut
Lovindu-i cu sete, dandu-le pumni si palme...
Ingropandu-i in injuraturi si-n sudalme.
Altoiti bine, parlamentarii, scapand cu greu din mainile lor
Cu ajutorul nepretuit al scutierilor
Suparati foarte, si-au jurat
Razbunare crunta, caci derbedeii romani le-au sifonat
Imaginea de cetateni respectabili si (sic) cinstiti,
Admirati de toti si foarte iubiti.
Si-au afirmat sus si tare ca nici un leut nemeritat nu au furat
Asa cum "derbedeii" le-au reprosat.
(Si nu inteleg de ce simplii romani de furt i-au acuzat).
MORALA:
Parlamentarii romani, chiar si cand fura,
Spun ca-s nevinovati, si strasnic ei se jura
Pe onoarea lor alba si nepatata...
Si, siguri pe ei, la mandatul urmator,
Vor mai candida odata.
Sper ca in urmatorii 4 ani , cei noi alesi sa isi indeplineasca, cel putin, 40% din promisiunile facute in timpul campaniei, iar la urmatoarele alegeri sa avem pe cine alege, in functie de activitate si proiecte de legi elaborate.
Vazand ceea ce s-a intamplat in viata politica romaneasca , cu toate rasturnarile de situatie si cu politicienii de o moralitate "impecabila", va propun sa cititi urmatoarelele fabule:
Intr-un mic cartier select
Doi parlamentari fuduli si fara intelect,
Stateau de vorba si se laudau
Cat de bine afacerile le mergeau:
-"Eu, -zice primul- sunt foarte multumit
500.000 de "parai" gratis am primit
Pentru c-am intervenit pe langa judecatorul cutare
Sa schimbe o sentinta de condamnare..."
-"Asta nu-i nimica -il intrerupse celalalt-
Eu un milion de EUROI am primit pe un contract
Ce l-am sustras de la unul si-apoi l-am falsificat
Dandu-l unui investitor putred de bogat
Ce vroia sa construiasca pe terenul acela privat
Un club cochet de striptease pentru cei din Senat.
Si-ti dai seama c-am rezolvat problema rapid
Desi proprietarul de drept al terenului protesta isteric si stupid.
Si ca sa nu mai faca atata galagie
I-am pus pe bodyguarzii mei de hac sa-i vie."
Si, laudandu-se ei asa fuduli,
(Batandu-si joc de toti acei creduli
Ce i-au votat si i-au pus la putere
Unde curge doar lapte si miere)
N-au observat ca langa ei au aparut
Zeci de romani saraci care cu furie i-au batut
Lovindu-i cu sete, dandu-le pumni si palme...
Ingropandu-i in injuraturi si-n sudalme.
Altoiti bine, parlamentarii, scapand cu greu din mainile lor
Cu ajutorul nepretuit al scutierilor
Suparati foarte, si-au jurat
Razbunare crunta, caci derbedeii romani le-au sifonat
Imaginea de cetateni respectabili si (sic) cinstiti,
Admirati de toti si foarte iubiti.
Si-au afirmat sus si tare ca nici un leut nemeritat nu au furat
Asa cum "derbedeii" le-au reprosat.
(Si nu inteleg de ce simplii romani de furt i-au acuzat).
MORALA:
Parlamentarii romani, chiar si cand fura,
Spun ca-s nevinovati, si strasnic ei se jura
Pe onoarea lor alba si nepatata...
Si, siguri pe ei, la mandatul urmator,
Vor mai candida odata.
Curiozitati...
Rubrica " Curiozitati" este dedicata unor aspecte ale limbi romane, necunoscute sau partial stiute ,insa care la prima vedere par insignifiante, dar au o importanta majora si denota cunoasterea foarte buna, de catre vorbitori, a limbii romane.
Cuvinte lungi din limba română:
ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE (25 de litere) este cel mai lung cuvânt din DEX. Există însă cuvinte mult mai lungi. Unii termeni medicali sau din chimie pot ajunge chiar la peste 30 de litere. Iată câteva exemple:
DIFOSFOPIRIDINNUCLEOTIDPIROFOSFATAZĂ (36 de litere)
ENCEFALOMIELOPOLIRADICULONEVRITĂ (32 de litere)
GASTROPILORODUODENOJEJUNOSTOMIE (31 de litere)
DICLORDIFENILTRICLORMETILMETAN (30 de litere)
Cel mai lung cuvânt alcătuit doar din vocale:
UIUIU (5 litere)
Cele mai lungi cuvinte care conţin aceeaşi consoană:
CIOCOAICEI, LĂLĂIELILE, LILIALULUI, LOAIALULUI (10 litere)
Cuvântul AUTOÎNSĂMÂNŢĂRILE conţine toate cele 8 vocale din limba română (a, ă, â, e, i, î, o, u). Pare să fie singurul cu această proprietate.
Cele mai lungi cuvinte cu toate literele diferite:
NESCHIMBATORUL (14 litere)
PNEUMOGASTRIC (13 litere)
Care cuvânt din limba română are 3 silabe şi 31 de litere?
Este cuvântul... „ALFABET” !
Cacofonii acceptate în limba română sunt:
ION LUCA CARAGIALE
BISERICA CATOLICĂ
TACTICA CAVALEREASCĂ
EPOCA CAPITALISTĂ
BANCA COMERCIALĂ
Cuvinte lungi din limba română:
ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE (25 de litere) este cel mai lung cuvânt din DEX. Există însă cuvinte mult mai lungi. Unii termeni medicali sau din chimie pot ajunge chiar la peste 30 de litere. Iată câteva exemple:
DIFOSFOPIRIDINNUCLEOTIDPIROFOSFATAZĂ (36 de litere)
ENCEFALOMIELOPOLIRADICULONEVRITĂ (32 de litere)
GASTROPILORODUODENOJEJUNOSTOMIE (31 de litere)
DICLORDIFENILTRICLORMETILMETAN (30 de litere)
Cel mai lung cuvânt alcătuit doar din vocale:
UIUIU (5 litere)
Cele mai lungi cuvinte care conţin aceeaşi consoană:
CIOCOAICEI, LĂLĂIELILE, LILIALULUI, LOAIALULUI (10 litere)
Cuvântul AUTOÎNSĂMÂNŢĂRILE conţine toate cele 8 vocale din limba română (a, ă, â, e, i, î, o, u). Pare să fie singurul cu această proprietate.
Cele mai lungi cuvinte cu toate literele diferite:
NESCHIMBATORUL (14 litere)
PNEUMOGASTRIC (13 litere)
Care cuvânt din limba română are 3 silabe şi 31 de litere?
Este cuvântul... „ALFABET” !
Cacofonii acceptate în limba română sunt:
ION LUCA CARAGIALE
BISERICA CATOLICĂ
TACTICA CAVALEREASCĂ
EPOCA CAPITALISTĂ
BANCA COMERCIALĂ
To be or not to be .... clever/smart!!!!
Acest articol tratează câteva din cele mai frecvente probleme de exprimare în limba română.
| Corect | Greşit | Comentarii |
|---|---|---|
| Eu am numai trei picioare. Nu am decât 10000 lei. | Am decât 10000 lei. | Numai se foloseşte în construcţii afirmative, iar decât se foloseşte în construcţii negative. |
| Fii cuminte! Nu fi fraier! Să fii punctual. | Fi cuminte! Nu fii fraier! Să fi punctual. | Pentru imperativul afirmativ (fii cuminte!) şi pentru conjunctiv (să fii punctual) n-am argumente, dar aşa e :) Imperativul negativ se formează întotdeauna cu nu + infinitivul verbului: nu veni, nu pleca, nu uita. Deci, în cazul lui a fi, avem nu fi fraier! |
| Ce-i cu cărţile astea pe masă? | Ce-s cu cărţile astea pe masă? | Folosirea verbului a fi la plural nu are sens şi nu are legătură cu faptul că vorbim despre mai multe cărţi. Un exemplu şi mai evident este Ce este cu voi aici?, nu Ce sunteţi cu voi aici? |
| Mi-ar plăcea | Mi-ar place | Infinitivul verbului este a plăcea (vezi definiţia), iar condiţional-optativul se formează cu verbul auxiliar a avea (în acest caz, ar) şi cu infinitivul. |
| Majoritatea salariaţilor este mulţumită... | Majoritatea salariaţilor sunt mulţumiţi... | Este pur şi simplu vorba despre acordul subiectului cu predicatul. Majoritate este la singular, deci şi verbul a fi trebuie pus la singular. Ce-i drept, majoritate este un substantiv colectiv, cu sens de plural, dar forma gramaticală este în continuare cea de singular. Un exemplu şi mai elocvent este tineretul merge la mare (nu tineretul merg la mare). Observaţie: În conformitate cu noua ediţie a Gramaticii Academiei, în anumite cazuri acordul prin înţeles este admis; în cazul acesta ambele variante sunt acceptate. |
| Condiţiile optime O listă completă | Condiţiile cele mai optime O listă foarte completă | Adjectivele care la origine sunt comparative şi superlative: exterior, interior, superior, inferior, optim, excelent sau cele care exprimă, prin sensul lor, superlativul: ultrasensibil, splendid, perfect nu formează grade de comparaţie. De asemenea nu formează grade de comparatie nici adjectivele care exprimă o însuşire absolută: pozitiv, negativ, complet, mort, viu, principal, gravidă, mijlociu, prim etc. |
defintia sexului......
Ce este sexul?
Dupa medici este o boala, pentru ca ajungi tot timpul la pat.
Dupa avocati, este o injustitie, pentru ca întotdeauna este unul deasupra, altul dedesubt.
Dupa politicieni este democratie perfecta, pentru ca se bucura atât cel de deasupra, cât si cel de dedesubt.
Dupa economisti este o investitie proasta, pentru ca e mai mult ceea ce intra, decât ceea ce iese.
Dupa matematicieni, este ecuatia perfecta, pentru ca femeia ridica membrul la maxima putere, îl închide între paranteze, îi extrage factorul comun si-l reduce apoi la expresia minima.
Dupa medici este o boala, pentru ca ajungi tot timpul la pat.
Dupa avocati, este o injustitie, pentru ca întotdeauna este unul deasupra, altul dedesubt.
Dupa politicieni este democratie perfecta, pentru ca se bucura atât cel de deasupra, cât si cel de dedesubt.
Dupa economisti este o investitie proasta, pentru ca e mai mult ceea ce intra, decât ceea ce iese.
Dupa matematicieni, este ecuatia perfecta, pentru ca femeia ridica membrul la maxima putere, îl închide între paranteze, îi extrage factorul comun si-l reduce apoi la expresia minima.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
