2/05/2009

En bref...


Zilele acestea, dupa ce am rasfoit paginile mai multor ziare autohtone, mi-am dat seama de faptul ca nu se promoveaza adevaratele valori si puncte forte ale societatii romanesti. Marea majoritate a ziarelor scrie despre noile achizitii vestimentare ale Elenei Basescu, despre calatoriile lui Mazare in strainatate, dar foarte rar iti este dat sa citesti ca o activitate intreprinsa de un conational a fost premiata sau apreciata in cadrul unei reuniuni la nivel inalt. Din acest motiv m-am hotarat sa initiez o noua rubrica numita "EN BREF" prin intermediul careia sa aduc in prim plan personalitati sau activitati ale romanilor apreciate inafara tarii ori chiar la nivel national. Primul subiect abordat este premierea filmului romaneasc "4', 3' 2. " regizat de Cristian Mungiu, in cadrul ceremoniei de la Madrid. Acest film face parte dintr-un proiect mai amplu numit Povesti din Epoca de Aur, o istorie subiectiva despre comunismul din Romania spusa cu ajutorul legendelor urbane si se pare ca este foarte apreciat in strainatate, obtinand trofeul Goya, echivalentul spaniol al Oscarurilor. "4, 3, 2"a fost declarat cel mai bun film european al anului '08, fiind primul proiect cinematografic romanesc ce a obtinut un astfel de premiu , in cadrul acestei festivitati, ce se deruleaza de mai bine de 22 de ani.
Daca tot am adus in discutie un proiect cinematografic, trebuie sa anunt ca intre 23 si 29 februarie se va desfasura "Best Film Fest", reuniune in cadrul careia cele mai bune 10 filme vor fi vizionate in cinema Studio. Dupa votul profesionistilor romani in materie de cinematografie, cele mai bune filme ale anului 2008 sunt:
"There will be blood", "No country for old men", "Entre les murs", "Paranoid Park", "I served the King of England", "Wall-E", "Le scaphandre et le papillon", "De l’autre coté", "Persepolis" si "Attonement".

O fila din povestea vietii... de liceu ... Partea 1

Imi aduc aminte cu drag de colegii de liceu.....
Mi-a placut viata de liceu, m-am simtit foarte bine. Imi e dor de fostii colegi dar nu regret memoria timpului pierdut. Am facut tot ce mi-a placut la momentul respectiv si am mers mai departe. Spun asta pentru ca am auzit in mai multe locuri “Ce bine era in liceu…” insinuand ca acum nu ar mai fi bine. Dimpotriva, mi se pare normal ca lucrurile sa evolueze din ce in ce mai bine… daca atunci era atat de bine, inseamna ca acum e mult mai bine sau asa as trebui sa fie.
Imi aduc aminte cu placere de momentele din scurtele pauze de relaxare cand o parte din colegi, si tre’ sa recunosc ca majoritatea, cobora in curtea liceului pentru o tigara scurta ce ii scotea din amorteala indusa de ‘plictisitoarele’ ore de filosofie, la care aveam parte de marturisirile unui profesor ce ar putea cu usurinta sa inlocuieasca spatarul unui scaun caci la inaltimea sa ce poate concura cu cm lui Jordan cu siguranta ar nimeri cosul de baschet dintr-o simpla aruncare de la 3 m, asta cu ajutorul unei scari, prof ‘ ce avea grija de educatia sexuala a colegelor mele, carora le povestea de o anumita pastila contraceptiva numita « jasmine » folosita de prietena sa. Daca cea mai mare parte a colegilor se aflau in curtea interioara a liceului etalandu-si si ultimele achizitii in materie de outfit si telefoane mobile, altii se distrau jucand ping-pong pe catedra sau aruncand sticle de la etaj.
Totodata tre’ sa aduc in discutie personalitatile unora dintre colegii de liceu, pe care ii pot numi prieteni. Alexandru, un tanar foarte ambitios, ce purta zilnic in « buzunarul » creierului "caterinca" si buna dispozitie, avea mereu grija sa ia la "misto" un coleg/colega in timp tri-oul format din Niko, Lore si Barbie erau mereu cu zambetul pe buze, singura stresata si preocupata de temele zilnice de la scoala fiind Nicoleta. O alta persoana pe care in liceu am perceput-o ca fiind ciudata este Anca, o adolescenta careia ii placea sa experimenteze noi lucruri, dar avea un talent ascuns, inafara de jocul cu pierce-ul din limba, acela de a asterne pe hartie cateva randuri pline de simboluri. Da….. recunosc….. profesoara de limba romana mi-a implementat apelarea ori de cate ori e nevoie la Dictionarul de simboluri al lui Chevallier si Gheerbrant cu care ne-a terorizat timp de doi ani, insa acum imi dau seama de utilitatea acestei adevarate enciclopedii . O alta persoana cu care zilnic ma certam era ELLa , « portarul » clasei , in sensul in care ori de cate ori se enerva avea grija ca toata clasa sa afle prin trantirea violenta a usii de la sala de curs.
O alta colega de care ma leaga un episod amuzant este Fely , pe numele adevarat Cristiana , cea care intr-o lucrare a dat ca si sinonim pentru cuvantul neputincios, termenul de impotent, profesoara considerand ca este vulgar.Trebuie sa recunosc ca am ras mult timp pe seama acestui fapt. Cristiana era stransa legata de cordonul ombilical al Alinei, si era mereu cocheta, in trend, si cu o ambitie iesita din comun, aceasta reusind sa slabeaca in scurt timp foarte mult.
Sunt foarte multe amintiri legate de liceu, insa pentru ca nu vreau sa plictisesc am sa revin cu noi articole pe aceasta tema......
Urmeaza o serie de poze care s-au acumulat in timp. Am incercat sa le selectez pe cele mai expresive si le ofer spre vizionare.Chiar daca nu ne intalnim atat de des pe cat imi doresc, sper sa nu ne uitam si cand ne vom intalni in anumite ipostaze ale vietii, sa ne amintim ca am fost prieteni si sa ne ajutam,indiferent de cine vom fi si ce vom face.

2/04/2009




Romania - o forta europeana........


Agentul Romaniei la CIJ Bogdan Aurescu a declarat, marti, ca decizia Curtii in cazul procesului cu Ucraina acorda României 9700 de kilometri patrati de zona economica exclusiva si platou continental, reprezentand 79,34% din totalul suprafetei in disputa.“Hotărârea pe care a pronunţat-o astăzi Curtea recunoaşte jurisdicţia suverană şi drepturile suverane ale României pentru o suprafaţă de platou continental şi zonă economică exclusivă de 9.700 de kmp, adică 79,34 % din zona în dispută cu Ucraina. Zona conţine circa 70 de miliarde de metri cubi de gaze şi 12 milioane de tone de petrol" a delcarat Aurescu.
La aflarea sentintei CIJ, trebuie sa recunosc faptul ca am ramas surprins pentru ca ma asteptam ca partea uncrainiana sa castige, insa inca odata tara noastra a dovedit ca are adevarati maestri in materia dreptului international, scoliti chiar pe bancile universitatilor autohtone. Sa reprezinte acest moment relevarea rolului Romaniei pe plan european si a pozitiei geopolitice strategice? Sunt de parere ca prin castigarea acestui proces s-a pus capat unei adevarate batalii politice si expansioniste de lunga durata, dintre Ucraina si Romania. Pentru mine, acest eveniment a determinat o satisfacere si atingere a mandriei ca sunt de sorginte romana si ca, desi pe plan international imaginea tarii noastre lasa mult de dorit, am dovedit intregii lumi ca suntem capabili sa oferim argumente relevante pentru a ne sustine cauza. Sper ca guvernantii sa dea dovada de ratiune si echilibru in ceea ce priveste exploatarea si gestionarea resurselor platoului continental al Marii Negre intrucat aceasta obtinere de noi resurse este de bun augur intr-o perioada de criza manifestata la nivel comunitar, mai mult sau mai putin pregnanta si resimtita in diferite state europene.

Renascut din propria cenusa.....


Am revenit…. De ceva zile nu am mai scris nimic caci tot timpul meu a fost “inghitit” de st(r)esiune, vocea puterii mele intelectuale nu mi-a permis sa neglijez vreun examen, asta ca sa parafrazez o "forma fara fond" disperata de accesari cat mai multe a blogg-ului sau, desi descrie ce a mancat dimineata, la pranz si seara, toate mesele fiind reprezentate de sunculita taraneasca si credeti-ma asta se observa cu ochiul liber.Sa nu mai dau importanta falselor valori si sa imi descriu activitatile din ultimile zile.

Dupa o scurta vizita facuta parintilor mei, mi-am impus o zi libera, de totala relaxare iar pe parcursul "siestei" am vizionat 3 filme de exceptie, din punctul meu de vedere. Un prim film prezinta povestea unei fete plinute obsedata de dans si de o emisiune de divertisment la care spera sa ajunga; dupa un esec suportat la o prima preselectie la emisiunea respectiva, Tracy, in urma unui spectacol de dans in prezenta unor colegi mulatri, isi ia inima in dinti" si se duce in platul emisiunii si incepe sa danseze, moment in care devine un adevarat star. Acest film numit "Hairspray" are un mesaj social foarte bine conturat in jurul povestii de familie a protagonistei, unde il intalnim si pe John Travolta in rolul unei mame grase, si anume ca trebuie ca un om sa fie apreciat pentru frumusetea interioara oglindita de o atitudine si actiuni corespunzatoare. Va sugerez sa vedeti acest film , precum si "Centre stage turn it up" ce prezinta povestea de viata a unei fete ramase fara mama , care doreste sa isi indeplineasca visul de a studia la o renumita academie americana de dans. Dupa ce la prima incercare de a deveni studenta scolii de balet,esueaza, Kate Parker se angajeaza intr-un bar, loc in care il cunoaste pe viitorul sau iubit si partener de dans. Dupa ce il invata pe Tommy ceea ce inseamna pasiunea pentru dans, cei doi ajung sa danseze intr-un show de balet clasic.Nu va ofer mai multe detalii caci va las pe voi sa le descoperiti, vizionand desigur, filmul. Tre’ sa marturisesc ca am stat pana la 2 a.m rontaind fistic si sorbind o sticla de 2 litri de Cola. . Un alt film vizionat a fost "The curios case of Benjamin Button" , cu Brad Pitt, un film mult prea comentat pentru o poveste simpla, la prima vedere, dar plina de simboluri, al nasterii unui baiat "batran" care sufera de o ciclu de viata invers in comparatie cu a oamenilor "obisnuiti", in sensul in care se naste batran si moare tanar, la varsta de 2 ani decedand. Ceea ce mi-a placut a fost ciclicitatea actiunii, care incepe si se sfarseste cu un simbol al timpului ireversibil si anume un ceas facut de tatal "copilului batran" . Pe langa instalarea comoda pe canapea si vizionarea a 3 filme de calitate, am consumat oxigenul citind " Arta si Politicul" de Gleizal si ultimele informatii legate de procesul dintre Romania si Ucraina.